Ndërlidhjet

Gjeorgji: Rusët vazhdojnë t'i heqin postblloqet


Forcat ruse kanë filluar të heqin postbllokun kryesor në zonën e sigurisë rreth rajonit separatist gjeorgjian të Osetisë së Jugut.

Agjencitë njoftojnë se postblloku ndodhet afër fshatit Karaleti, në rrugën kryesore që çon drejt kryeqytetit osetiano-jugor Tskhinvali.

Trupat ruse hynë në Gjeorgji në muajin gusht, pasi Tbilisi u përpoq të rimarrë me forcë Osetinë e Jugut.

Sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar nga BE-ja, deri të premten forcat ruse duhet të largohen nga zonat gjeorgjiane për rreth Osetisë së Jugut dhe Abkhazisë.

Të dielën, ushtria ruse filloi t'i heqë pesë postblloqe.
XS
SM
MD
LG