Ndërlidhjet

Le Clezio fiton çmimin Nobel për letërsi


Novelisti frances Jean Marie Gustav Le Clezio ka fituar çmimin Nobel për letërsi.

Sekretari i përhershëm i Akademisë Suedeze Horace Engdahl, ka njoftuar përzgjedhjen, duke lavdëruar Le Clezion për novelat e tij aventurstike, esetë dhe literaturën për fëmijë.

"Me çmimin Nobel për letërsi është shpërblyer shkrimtari francez Jean –Marie Gustave Le Clezio, autori i "Nisjet e reja", "Aventura Poetike" dhe "Ekstazëa qendrore- një gjurmues i njerëzimit pas dhe para civilizimit të aktual", ka thënë Engdahl.

Çmimi prej 1. 4 milionë dollarësh i jepet një shkrimtari francez për herë të parë që nga viti 1985.
XS
SM
MD
LG