Ndërlidhjet

SHBA-të përshëndesin njohjet nga Maqedonia dhe Mali i Zi


Shtetet e Bashkuara e kanë përshëndetur vendimin e Malit të Zi dhe të Maqedonisë për njohjen e Kosovës dhe janë shprehur se gjatë "muajve të ardhshëm do të ketë ende njohje".

Në deklaratën e tij, zëdhënësi i Departamentit amerikan të shtetit, Sean McCormack, tha se "rritja e numrit të vendeve, që e kanë njohur Kosovën është vërtetim i përparimit të saj në vendosjen e shoqërisë stabile, multietnike dhe demokartike, që synon ndërtimin e raporteve normale politike dhe ekonomike me fqinjët e saj dhe në përgjithësi me bashkësinë ndërkombëtare".
XS
SM
MD
LG