Ndërlidhjet

Vdes kreu kundërthënës i të djathtës ekstreme


Policia austirake ka njoftuar se udhëheqësi i të djathtës ekstreme në këtë vend, Jorg Haider ka humbur jetën në një aksident automobilistik.

Haider, 58 vjeçar është bërë i njohur për fushatat e tij kundër migracionit, deklaratat anti semite dhe për komentet kundërthënëse lidhur me simpatinë për praktikat e punës së Gjermanisë naziste.

Në 2002 ai u përfol dhe për takimin me diktatorin irakian Sadam Husein.
XS
SM
MD
LG