Ndërlidhjet

Sulme të reja turke në veri të Irakut


Aeroplanët ushtarakë dhe artileria turke kanë sulmuar bazat e militantëve kurdë nëv eri të Irakut. Mediat turke njoftojnë se pavarësisht aksioneve ushtarake qeveria po sheh mundësinë e bisedimeve me qeverinë lokale në pjesën veriore të Irakut për të luftuar Partinë Punëtore të Kurdistanit. Aktivistët e kësaj partie e përdorin pjesën veriore të Irakut të populluar me kurdë si bazë për të sulmuar forcat turke të sigurisë.

Turqia më herët nuk ka pranuar të ulet në tryezën e bisedimeve me kurdët e Irakut.
XS
SM
MD
LG