Ndërlidhjet

Lituanezët votojnë për parlamentin e ri


Në Lituani sot kanë filluar votimet në zgjedhjet parlamentare.

Sondazhet tregojnë se asnjëra parti nuk do të mund të sigurojë shumicën nga 141 ulëset në parlament, duke lënë të kuptohet se do të duhet të zhvillohen bisedime për koalicionin qeverisës në këtë vend të Baltikut, i cili është anëtar i NATO-s dhe i Bashkimit Evropian.

Rreth 2.6 milionë votuesit gjithashtu do deklarohen nëse do të shtyhet mbyllja e reaktorit bërthamor në Ignalina, i ndërtuar sipas modelit të Chernobilit.
XS
SM
MD
LG