Ndërlidhjet

Jepet Nobeli për ekonomi


Sot është dhënë çmimi Nobel në fushën e ekonomisë. Çmimi 1.4 milionë dollarësh i ka shkuar ekonomistit amerikan Paul Krugman.

Krugman u nderua për teorinë e tij të re që i jep përgjigjje pyetjeve që lidhen me urbanizimin masiv sot në botë. Krugman është profesor në Universitetin Princeton dhe kolumnist për të përditshmen "The New York Times".

Ky është çmimi i gjashtë dhe i fundit Nobel për këtë vit.

XS
SM
MD
LG