Ndërlidhjet

AI kritika të ashpra Arabisë Saudite


Amnesty International bën të ditur se është rritur numri i ekzekutimeve në Arabinë Saudite, duke shkuar në mesatarisht dy në javë.

Amnesty në raportin e fundit thekson se kjo është nga nivelet më të larta të dënimeve me vdekje në botë dhe shumë nga të dënuarit janë shtetas të huaj nga vende të varfra të Azisë dhe Afrikës.

158 ekzekutime ndodhën gjatë 2007 kurse numri i tyre gjatë këtij viti ka kaluar 71.
XS
SM
MD
LG