Ndërlidhjet

Rënie e akcioneve në Evropë dhe Azi


Akcionet e bursave në tregjet evropiane dhe aziatike sot kanë shënuar pak rënie nga frika e shfaqjes së recesionit global.

Rënia në bursat pasoi rritjen dy ditëshe të akcioneve.

Të martën, bursat amerikane filluan të bien pasi presidenti George Bush shpalli planin 250 miliardë dollarësh për të blerë aksionet në bankat që përpiqen të rikthejnë besimin.

Çmimi naftës ra nën 79 dollarë për fuçi, ndërsa në fillim të vitit arriti nivelin rekord prej 147 dollarë.
XS
SM
MD
LG