Ndërlidhjet

Gjendet një varr i ri masiv i Srebrenicës


Një varr masiv që besohet të përmbajë dhjetëra viktima të masakrës së Srebrenicës është gjetur në Bosnjen Lindore, ka njoftuar Murat Hurtiq nga Komisioni për Persona të Zhdukur.

Varri i ri është i 11-ti që zbulohet në fshatin e vogël të Kamenicës, afrë qytetit Zvornik, ka thënë Hurtiq.

Ai tha se numri i saktë i kufomave mund të dihet pas analizave të ADN-së.

"Kemi ekshumuar mbetjet e një personi dhe 38 pjesë te skeleteve", ka thënë Hurtiq për AFP-në, duke
shtuar se në varre jane gjetur edhe plumba.

"Absolutisht jemi të sigurt se këto mbetje u takojnë vitkimave të Srebrenicës", ka thënë Hurtiq.
XS
SM
MD
LG