Ndërlidhjet

SHBA: Zgjedhjet në Azerbajxhan nuk i plotësuan standardet


Shtetet e Bashkuara thonë se zgjedhjet presidenciale në Azerbajxhan ishin më të mira se ato të mëparshmet, por ende nuk i plotësuan standardet ndërkombëtare.

Presidenti Ilham Aliev është shpallur fitues i zgjedhjeve të së mërkurës, të cilat opozita i bojkotoi për shkak të mungesës së demokracisë.

Partitë kryesore opozitare, poashtu i akuzuan Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian për dështim që të bëjnë presion për reforma në Azerbajxhan.
XS
SM
MD
LG