Ndërlidhjet

Rusia dhe Kuba thellojnë lidhjet


Presidenti i Kubës Raul Castro ka marrë pjesë në hapjen e Katedrales Ortodokse të Rusisë në Havana, që është shenja më e fundit të përmirësimit të marrëdhënieve ndërmjet Havanës dhe Moskës.

Mitropoliti Kirill, klerik i lartë i Patrikanës së Moskës, e quajti kishën një monument i miqësisë ruso-kubaneze.

Bashkimi Sovjetik ishte partneri kryesor tregtar i Kubës, por lidhjet mes Havanës dhe Moskës u keqësuan pas kollapsit sovjetik në vitin 1991.
XS
SM
MD
LG