Ndërlidhjet

Kinë-Uzbekistan, marrëveshje për naftën


Kompania më e madhe kineze e prodhimit dhe përpunimit të naftës ka arritur marrëveshje për eksplorimin e një fushe nafte në Uzbekistan.

Besohet se rezervat e naftës në fushën në fjalë llogariten mbi 30 milionë tonë.

Kina, një vend në zhvillim që ka shumë nevojë për burime energjitike, kryesisht furnizohet me naftë nga Lindja e Mesme.
XS
SM
MD
LG