Ndërlidhjet

Irakianët marrin kontrollin në provincën Babil


Forcat irakiane të sigurisë sot do të marrin kontrollin në provincën qendrore shiite Babil. Ajo do të jetë provinca e 12 nga 18 provincat e Irakut që dorëzohet nga forcat amerikane dhe forcat tjera ndërkombëtare.

Dorëzimi bëhet në kohën kur diskutohet marrëveshja mbi paktin e sigurisë me SHBA lidhur me qëndrimin e trupave amerikane në Irak edhe pas skadimit të mandatit të OKB në fund të këtij viti.
XS
SM
MD
LG