Ndërlidhjet

Irani i armatos "ushtritë e lirisë"


Irani po i armatos "ushtritë e lirisë" në Lindjen e Mesme, ka thënë një komandant i lartë i Gardës Revolucionare të Iranit.

Hossein Hamedani, zëvendës komandant i milicisë Basij, konfirmoi për të parën herë se Irani i furnizon me armë lëvizjet e ndryshme radikale.

Komentet e tij në web-faqen e Gardës Revolucionare, nuk thotë se çfarë nënkupton ai me "ushtritë e lirisë", por më herët, Irani i ka përdorur këto fjalë për t'i përshkruar Hamasin, Jihadin Islamik dhe Hezbollahun, që kur ato u zotuan të luftojnë Izraelin.
XS
SM
MD
LG