Ndërlidhjet

Siria akuzon SHBA-të për "agresion terrorist"


Ministri i Jashtëm i Sirisë, Walid al-Moallem, gjatë një vizite në Londër bëri një deklaratë televizive lidhur me sulmin ushtarak amerikan në një fshat sirian këtë fundjavë.

Moallem e quajti vërsuljen "agresion kriminal dhe terrorist".

"Katër helikopterë amerikanë e kaluan kufirin nga Iraku. Tetë kilometra larg kufirit, në Siri ndodhet një fermë. Dy helikopterë ateruan, ndërsa të tjerët i mbronin. Ushtarët dolën nga këto helikopterë dhe filluan të qëllojnë", tha shefi i diplomacisë siriane.

Ai tha se të gjithë të vrarët ishin civilë, dhe u zotua se nëqoftëse përsëritet një vërsulje e këtillë, "ne do t'i mbrojmë territoret tona".

Ushtria e Shteteve të Bashkuara në Irak shpesh herë ka pohuar se luftëtarët e huaj po hyjnë në Irak nga Siria.
XS
SM
MD
LG