Ndërlidhjet

Iraku kërkon ndryshime në paktin e sigurisë


Zëdhënësi i qeverisë irakiane tha se kabineti ka autorizuar kryeministrin Nuri al-Maliki, që të rihapë bisedimet me SHBA-në mbi paktin e sigurisë.

Ali al- Dabbagh tha se vendimi i qeverisë është marrë pasi amendamentet mbi projekt-marrëveshjen e propozuar nga palët e ndryshme ishin grumbulluar dhe dorëzuar al-Malikit.

Kryeministri ka thënë se ndryshimet janë esenciale.

SHBA heziton të rihapë negociata mbi projekt-marrëevshjen, e cila autorizon trupat amerikane të qëndrojnë në Irak deri më 2011.

XS
SM
MD
LG