Ndërlidhjet

Provinca e fundit jugore u dorëzohet irakianëve


Forcat amerikane u kanë dorëzuar forcave irakiane kontrollin në provincën e fundit në jug të Bagdadit.

Provinca Wasit përgjatë kufirit me Iranin, është e 13-ta nga 18 provincat, ku forcat amerikane do t'u dorëzojnë kontrollin irakianëve.

Vetëm kryeqyteti Bagdad dhe katër provinca të trazuara veriore ende janë nën komandën amerikane.
XS
SM
MD
LG