Ndërlidhjet

Seuli do tërheqë trupat nga Iraku në dhjetor


Koreja e Jugut do t'i tërheqë trupat nga Iraku në dhjetor, duke i dhënë fund pranisë së tretë për nga madhësia në këtë vend.

Koreja e Jugut dërgoi 3.600 trupa në Irak në vitin 2004, kur kontingjenti i saj ishte i treti për nga madhësia pas Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë.
Aktualisht, kontingjenti jug-korean në Irak numëron 650 vetë.

Ministria e Mbrojtjes tha se të gjitha trupat do të tërhiqen deri në dhjetor.
XS
SM
MD
LG