Ndërlidhjet

Arabia Saudite ndërton universitet për femra


Mbreti Abdullah i Arabisë Saudite ka përuruar sot ndërtimin e universitetit të parë të vendit për femra.

Universiteti për vajza "Princesha Noura Bint Abdelrahman" në Riad do të ofrojë kurse në drejtimet si mjekësi, farmaci, menaxhment, shkenca kompjuterike dhe gjuhë.

Gratë saudite shpesh kanë hasur në vështirësi në studimin e të tilla drejtimeve, në universitet normale, meqë është në fuqi segregacioni strikt gjinor.
XS
SM
MD
LG