Ndërlidhjet

Petraeus në krye të Komandës Qendrore


Gjenerali i armatës amerikane David Petraeus sot do të vihet në krye të Komandës Qendrore Amerikane, e cila ka përgjegjësi për interesat ushtarake amerikane ne Lindjen e Mesme dhe për disa pjesë të Azisë jugore dhe qendrore.

Sekretari i mbrojtjes Robert Gates do të drejtojë ceremoninë e ndërrimit të komandës në selinë e komandës qendrore në Tampa Bay të Floridas, në më pak se dy muaj, që kur Gates ishte në Bagdad për të parë transferin e komandës se trupave amerikane në Irak nga Petraues te gjenerali Ray Odierno.
XS
SM
MD
LG