Ndërlidhjet

SHBA kanë plan rezerv për mburojën antiraketore


SHBA kanë plan rezervë nëse parlamenti i Çekisë refuzon ta ratifikojë marrëveshjen për vendosjen e sistemit mbrojtës antiraketor, por për Uashingtonin ky do të ishte zhgënjim i madh, ka thënë në Pragë shefi i agjencisë për mbrojtje antiraketore, gjenerali Henry Obering.

Në një intervistë për shtypin çek, Obering ka theksuar se vendosja e 10 raketave në Poloni dhe e radarit në Çeki bëhet për shkak se këto vende janë lokacione optimale për mbrojtjen e Evropës.
XS
SM
MD
LG