Ndërlidhjet

Iraku forcon kufirin me Sirinë


Iraku ka dërguar policë për të rritur sigurinë në kufijtë e tij me Sirinë, pas sulmit kundërthënës të ushtrisë amerikane në këtë shtet fqinj.

Ministria e Brendshme tha se forcat shtesë janë dërguar në ato vende, ku thuhet se luftëtarët e huaj po hyjnë në Irak.

Inkursioni në kufi i SHBA-së, ka nxitur tensione të reja mes Damaskut dhe Uashingtonit.

Ushtria amerikane rregullisht e ka akuzuar Damaskun se ka mbyllur sytë ndaj kryengritësve të huaj që po hyjnë në Irak për të luftuar praninë amerikane.

XS
SM
MD
LG