Ndërlidhjet

Moskë: Diskutohet për Nagorni Karabakun


Presidentët e Rusisë, Azerbaxhianit dhe Armenisë sot po zhvillojnë bisedime lidhur me rajonin e Nagorni Karabakut në Azerbaxhian, rajon i populluar me shumicë armene.

Ministri i jashtëm i Armenisë tha se negociatat e zgjatura kanë hyrë në një fazë shumë të rëndësishme.

Nagorni Karabak në fillim të viteve të '90-ta kërkoi shkëputjen nga Bakuja, çfarë çoi në luftime të ashpra që morrën jetën e 30 mijë njerëzve.
XS
SM
MD
LG