Ndërlidhjet

Obama mbështet mburojen antiraketore


Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, i ka thënë presidentit të Polonisë Leh Kacinski se ai do të shkojë përpara me planet për mburojën antiraketore në Evropën Lindore.
Kjo është bërë e ditur nga zyra e presidentit të Polonisë pas një bisede telefonike me Barak Obamën.
Shtetet e Bashkuara synojn të vendosin 10 raketa mbrojtëse në Poloni dhe radarin bashk me pajisjet në Çeki në periudhën 2011 – 2013 për të kompletuar sistemin që tashmë është vendosur në Shtetet e Bashkuara, Greenlandë dhe Britaninë e Madhe.
XS
SM
MD
LG