Ndërlidhjet

OPEC: Synojmë uljen e sasisë së naftës


Kryetari i OPEC-ut Çakib Khalil nuk ka hedhur poshtë mundësinë e një shkurtimi të ri të sasisë së naftës të hedhur në treg. Vendimi mund të merret në takimin e dhjetorit të OPEC-ut. Deklarata vjen në kohën kur çmimi i naftës për një fuçi në tregun botëror është nën 70 dollarë.

Khalil tha se objektivi i OPEC-ut është të çojë çmimin e naftës në 70-80 dollarë për fuçi.

OPEC-u është organizata e vendeve eksportuesve të naftës dhe gazit.
XS
SM
MD
LG