Ndërlidhjet

Gjermania në recesion


Gjermania, ekonomia më e madhe e Evropës dhe një ndër eksportuesit kryesorë në botë, hyri në recesion në kuartalin e tretë të këtij viti.

Të dhënat zyrtare treguan se në tremujorin e fundit, ekonomia gjermane u tkurr për 0.5 %, më shumë se ç'pritej, pas tkurrjes prej 0.4 % që pati në tremujorin e dytë, dhe kështu e plotësoi definicionin teknik për recesionin.
XS
SM
MD
LG