Ndërlidhjet

Bush: Rritja garantohet vetëm nga tregu i lirë


Sistemi financiar global ka nevojë për reforma, por kriza aktuale nuk është dëshmi e dështimit të tregut të lirë, tha presidenti amerikan.

"Derisa reformat në sektorin financiar janë thelbësore, zgjidhja afatgjatë për problemet e sotme është ruajtja e rritjes ekonomike. Rruga më e sigurt për një gjë të tillë janë tregu i lirë dhe njerëzit e lirë", tha Bush, gjatë një konference në Nju Jork.

Fjalimi i Bushit vjen në prag të takimit të udhëheqësve të 20 vendeve që përfaqësojnë ekonomitë kryesore botërore. Takimi që do mbahet në Uashington synon të diskutojë krizën globale financiare.
XS
SM
MD
LG