Ndërlidhjet

Izrael: Lutje për t'i dhënë fund krizës financiare


Dy rabinët kryesorë të Izraelit kanë bërë thirrje për lutje masovike të martën, që të kërkojnë ndërhyrjen hyjnore kundër krizës financiare globale, e cila ka goditur rëndë donacionet për institucionet fetare.

Dy kryerabinët, Yona Mezger dhe Shlomo Amar, thanë në një deklaratë se "kriza gjithashtu nënkupton se shumë kryeshtëpiakë nuk janë më në gjendje t'i ushqejnë familjet e tyre".

Ndërkohë, Banka e Izraelit i uli shkallët e interesit në 2.5 % për të shmangur recesionin.
XS
SM
MD
LG