Ndërlidhjet

Bagdad: Parlamenti voton prapë paktin e sigurisë


Parlamenti irakian do të provojë sot sërish të votojë paktin e sigurisë me Shtetet e Bashkuara.

Marrëveshja detyron SHBA-të të tërheqin 150 mijë trupat nga Iraku, në fund të 2011-ës.

Partitë shiite dhe kurde në pushtet kanë me siguri vota të mjaftueshme për ta miratuar dokumentin.

Votimi u shty për një ditë, për të marrë mbështetje më të madhe nga sunitët, të cilët kanë fituar koncesionin për ta vënë paktin në referendum vitin e ardhshëm.
XS
SM
MD
LG