Ndërlidhjet

Rumani: Mbahen zgjedhjet parlamentare


Votimet për parlamentin e ri po zhvillohen sot në Rumani.

Votimet për 452 anëtarë të parlamentit bëhen në kohën kur vendi po lufton rënien ekonomike dhe humbjen e vendeve të punës si pasojë e krizës globale financiare.

Hulumtimet e bëra para zgjedhjeve kanë treguar se Partia Liberale e qendrës së djathtë e kryeministrit, Calin Popescu Tariceanu është në epërsi ndaj ish komunistëve Social Demokrat, dhe Partisë Demokratike Liberale të presidentit Traian Basescu.
XS
SM
MD
LG