Ndërlidhjet

Venecia goditet nga përmbytjet e mëdha


Venecia është goditur nga përmbytjet më të mëdha në 22 vitet e fundit.

Autoritetet thanë se erërat e forta dhe shirat e mëdha bënë që niveli i detit të rritet për 1.56 metra mbi normalen, duke vërshuar shumë rrugë të këtij qyteti që ndodhet në ujë.

Venecia, e cila u ndërtua mbi disa ujdhesa moçalore në shekullin e pestë, dhe është e lidhur me kanale, kohë pas kohe vuan nga përmbytjet që shkaktohen nga baticat e mëdha.

Autoritetet planifikojnë që të ndërtojnë një digë nënujore deri në vitin 2011 për ta mbrojtur qytetin.
XS
SM
MD
LG