Ndërlidhjet

Rifillojnë bisedimet BE-Rusi


Rusia e Bashkimi Evropian rifillojnë sot bisedimet për paktin e ri të partneritetit. Negociatat u pezulluan pas konfliktit midis Rusisë dhe Gjeorgjisë. Presidenti gjeorgjian,Mikhail Sakashvilli i ka bërë thirrje BE-së të mos i "tradhëtojë" ish republikat sovjetike, duke i bërë koncesione të shumta Rusisë.
Ai ka kërkuar nga BE-ja të shtojë një klauzulë në paktin e partneritetit ku Rusisë i kërkohet të rrespektojë rregullat ndërkombëtare.
XS
SM
MD
LG