Ndërlidhjet

Bankok: Gjykata shpërbën partitë në pushtet


Gjykata Kushtetuese në Tajland ka shpërbërë partinë në pushtet dhe dy partitë e koalicionit me arysetimin se kanë bërë mashtrime gjatë zgjedhjeve të 2007.

Liderët e këtyre partive përfshirë edhe kryeministrin janë ndaluar të merren me politikë për pesë vitet e ardshme.

Vendimi erdhi pas vrasjes së një protestuesi antiqeveritar dhe plagosjes së 20 të tjerëve në aeroportin e Bankokit.
XS
SM
MD
LG