Ndërlidhjet

Rusia mirëpret kontaktet me NATO-n


Rusia ka mirëpritur vendimin e NATO-s për t'iu rikthyer gradualisht kontakteve, pas invadimit të trupave ruse në Gjeorgji gjatë muajit gusht.

Ministria e Jashtme tha se vendimi tregon se aleanca po kthehet në pocizionin realist.

NATO-ja ka premtuar gjithashtu thellimin e raporteve me Gjeorgjinë dhe Ukrainën, mirëpo nuk u ofroi atyre anëtarësim në planin e veprimit, që është hapi formal drejt anëtarësimit në Aleancë.
XS
SM
MD
LG