Ndërlidhjet

Kanadaja bie në recesion


Japonia, ekonomia e dytë më e madhe në botë pas asaj amerikane, është zhytur në recesion më të thellë se ç'ishte parashikuar.

Qeveria e kryeministrit Taro Aso po e shqyrton mundësinë e një pakoje të re të stimulimit për ekonominë japoneze, që sipas mediave, mund të arrijë në 216 miliardë dollarë.

Edhe Kanadaja, vend që i takon grupit të G7-ës, shtatë shtetet më të industrializuara të botës, ka bërë të ditur se ka rënë në recesion. Banka Qëndrore bëri dhe ulje të normave të interesit.
XS
SM
MD
LG