Ndërlidhjet

Ahtisaarit iu dorëzua Çmimi Nobel për paqe


Ish presidentit finlandez, Martti Ahtisaari, 71 vjeçar, sot iu dorëzua Çmimi Nobel për paqe për vititn 2008.

Ai këtë çmim e mori për punën e tij prej tri dekadash për paqe në mbarë botën, përfshirë Kosovën, Namibinë dhe Indonezinë.

Në bazë të planit të tij, Kosova e shpalli pavarësinë e saj.

Ceremonia e dorëzimit u bë në Oslo të Norvegjisë.
XS
SM
MD
LG