Ndërlidhjet

SHBA: Miratohet ndihma për firmat e veturave


Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka miratuar planin 15 miliardë dollarësh për të ndihmuar industrinë automobilistike.

Votimi bëhet pasi Shtëpia e Bardhë dhe ligjvënësit demokratë arritën marrëveshje për paketën e shpëtimit.

Kompanitë General Motors dhe Chrysler kanë thënë se do të falimentojnë nëse nuk ndihmohen.

Ndërkaq, Fordi ka njoftuar se mund t'i duhen fonde në të ardhmen.
XS
SM
MD
LG