Ndërlidhjet

Poloni: Vazhdon samiti botëror për mjedisin


Më shumë se 10 mijë delegatë nga 190 vende janë mbledhur në Poznan të Polonisë, për të hartuar traktatin për mjedisin që zëvëndëson protokollin e Kjotos, i cili skadon më 2012-ën.

Protokolli detyron 37 vende të shkurtojnë emitimin e gazrave në natyrë deri në 5 për qind.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki Moon, duke iu adresuar samitit, tha se bota duhet të punojë në rregullimin e krizës klimatike dhe ekonomike.
XS
SM
MD
LG