Ndërlidhjet

OPEC-u e zvoglon prodhimtarinë e naftës


Vendet anëtare të organizatës së prodhuesve të naftës OPEC, kanë njoftuar për uljen e konsiderueshme të prodhimit të naftës, me qëllim të rritjes së çmimit.

Ministrat e kartelit, ku 13 vendet anëtare prodhojnë 40% të naftës në botë, u dakorduan të ulin prodhimin për 2.2 milionë fuçi në ditë.

Ndërkohë, Rusia dhe Azerbejxhani thanë se do ta zvoglojnë prodhimin për 300 mijë fuçi në ditë.
XS
SM
MD
LG