Ndërlidhjet

Hamas: Fund armëpushimit me Izraelin


Grupi palestinez Hamas deklaroi fundin e armëpushimit 6 mujor me Izraelin në Rripin e Gazës.

Burimet e Hamasit thanë se armëpushimi i arritur me ndërmjetësimin e Egjiptit nuk do të rinovohet pasi "Izraeli nuk i përmbushi detyrimet" për të lehtësuar bllokadën e vendosur ndaj Rripit të Gazës dhe t'i jepte fund sulmeve.

Tensionet në kufirin mes Izraelit dhe Rripit të Gazës janë rritur së tepërmi gjatë muajit të fundit.
XS
SM
MD
LG