Ndërlidhjet

Afganistani mirëpret forcat shtesë


Afganistani ka mirëpritur planet e Shteteve të Bashkuara për të dërguar dhjetra mijëra trupa shtesë në këtë vend gjatë vitit të ardhshëm. Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme, Sultan Ahmad Bahen, ka thënë se Kabuli do të dëshironte që këto forca të dërgohen në provincën jugore Helmand dhe përgjatë kufirit lindor, prej nga infiltrohen teroristët nga Pakistani.
Forcat shtesë do të duhej gjithahstu të ndihmonte trajnimin e forcave afgane, ka thënë Bahen.
XS
SM
MD
LG