Ndërlidhjet

Gjeorgji: Marrëveshje strategjike me SHBA


Presidenti i Gjeorgjisë Mikhail Saakashvili tha se vendi i tij dhe Shtetet e Bashkuara po negociojnë një marrëveshje strategjike, që do t'i çojë marrëdhëniet dypalëshe në një "shkallë krejtësisht të re".

Televizioni i Gjeorgjisë raportoi se marrëveshja pritet të nënshkruhet nga fundi i vitit.

Marrëveshja strategjike, që është i ngjashme me atë që Uashingtoni e nënshkroi me Ukrainën javën e kaluar, parasheh rritje të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve.
XS
SM
MD
LG