Ndërlidhjet

Ligji kroat për bujqësinë, cilësohet anti-serb


Komiteti kroat i Helsinkit e ka cilësuar diskriminues ligjin e ri për bujqësinë, që synon nxitjen e prodhimit vendas.

Sipas kësaj organizate, ligji i ri i heq të drejtat refugjatëve serbë që janë larguar nga vendi.

Rreth 130 mijë serbë u larguan nga Kroacia gjatë luftës së viteve 1991-'95 dhe nuk janë kthyer më.
XS
SM
MD
LG