Ndërlidhjet

Afganistan: Vritet një ushtar i NATO-s


Militantët kanë vrarë një ushtar të NATO-s në lindje të Afganistanit, ku veprojnë trupat amerikane. Burimet e NATO-s thanë vetëm se ushtari është vrarë nga "zjarri armik".

Viti 2008 ka qenë më vdekjeprurësi për trupat amerikane në Afganistan që nga viti 2001.

Dhuna është shtuar në Afganistan gjatë dy viteve të fundit, çfarë i ka detyruar SHBA-të të vendosin të dërgojnë dhe 30 mijë trupa shtesë, përveç 32 mijë ushtarëve amerikanë që veprojnë aktualisht.
XS
SM
MD
LG