Ndërlidhjet

Përgatitet marrëveshja SHBA-Gjeorgji për partneritet


Shtetet e Bashkuara kanë konfirmuar se po zhvillojnë negociata për "kartën bilaterale" me Gjeorgjinë. Ky dokument do të jetë i ngjashëm me marrëveshjen për partneritet strategjik, që para disa ditësh e nënshkruan Shtetet e Bashkuara dhe Ukraina.

Departamenti amerikan i shtetit njoftoi se në këtë marrëveshje do të përfshihet ndihma për Gjeorgjinë në avancimin e sigurisë së saj, në forcimin e reformave demokratike dhe të tregut dhe thellimin e integrimeve të Gjerogjisë në struktuart evro-atlantike.
XS
SM
MD
LG