Ndërlidhjet

Libi: Ambasadori i SHBA vjen pas 36 vitesh


Në Tripoli të Libisë, sot ka mbërritur ambasadori amerikan, për herë të parë pas më shumë se tri dekadash.

Ambasadori Gene Cretz, një diplomat i karrierës, tha se do të përpiqet që t'i zgjërojë lidhjet ndërmjet Tripolit dhe Uashingtonit.

Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Libisë u përmirësuan dramatikisht në vitin 2003, kur Libia vendosi të heqë dorë nga zhvillimi i armëve për shkatërrim në masë.
XS
SM
MD
LG