Ndërlidhjet

SHPK:Situata në Mitrovicë e qetë, nën kontroll


Gjendja e sigurisë në Mitrovicë raportohet e qetë pas incidenteve të djeshme në pjesën veriore të qytetit.

Zëdhënësi i policisë Besim Hoti, deklaroi për Radion Evropa e Lirë se situata është nën kontroll, edhe pse ajo konsiderohet të jetë mjaft delikate, duke marrë parasysh prapavijën e incidenteve, e veçanërisht në zonat e banuara me popullatë të përzier.

Zëdhënësi i SHPK, Hoti, i tha Radios Evropa e Lirë se policia, në bashkëveprim me forcat tjera të sigurisë, KFOR-in dhe njësitë e formuara policore të EULEX-it, kanë një situatë komplet nën kontroll.

Dje policia ndaloi dy shqiptarë të dyshuar se e kanë therrë me thikë një serb në veri të Mitrovicës.

I plagosuri është hospitalizuar dhe është në gjendje stabile.

Më pas, qindra serbë u vunë zjarrin disa dyqaneve të shqiptarëve dhe i shkatërruan disa vetura me targa të Kosovës.

Gjatë trazirave, u plagos me armë zjarri një shqiptar, gjendja e të cilit është jashtë rrezikut për jetë.

Paqëruajtësit e NATO-s kanë dërguar trupa shtesë në teren për të siguruar zonën.

XS
SM
MD
LG