Ndërlidhjet

Rusi-Ukrainë: Dështon marrëveshja për gazin?


Kompania ruse e gazit Gazprom ka bërë të ditur se janë zvogluar gjasat për arritjen e një ujdie me Ukrainën që do të evitonte ndërprerjen e furnizimit të këtij vendi dhe që do të ndikonte edhe në furnizimin me gaz të Evropës.

Gazprom ka kumtuar se do të ndërprej furnizimin nëse marrëveshja e re nuk nënshkruhet deri në fund të ditës së sotme.
Kryeminstresha e Ukrainës Julia Timoshkenko është dashur që gjatë ditës të shkoj në Moskë për të biseduar rreth këtij problemi, por vizita është anuluar.
XS
SM
MD
LG