Ndërlidhjet

Rusia fton Ukrainën për vazhdim të bisedimeve


Gazpromi i Rusisë ka konfirmuar ndërprerjen e furnizimit të Ukrainës me gaz. Zëdhënësi i kësaj kompanie Sergei Kupryanov ka ftuar Kievin për raund të ri të bisedimeve për tejkalimin e këtij problemi.
Rusia dhe Ukraina janë në konflikt rreth çmimit të gazit. Moska kërkon ngritjen e çmimit, ndërsa Kievi pranon që çmimi të ngritet vetëm deri në një nivel të caktuar.
Konflikti ka ngritur shqetësimet sipas të cilave Evropa mund të jetë e goditur, sepse furnizimi i saj me gazin rus bëhet përmes Ukrainës.
XS
SM
MD
LG